Przeprowadzki Warszawa

PoradnikWstęp

Szykując się do przeprowadzki jest wiele rzeczy o których warto pamiętać. W poniższym poradniku zebraliśmy kilka cennych rad i uwag, które sprawią, że Twoja przeprowadzka przebiegnie szybko, bez stresu i przede wszystkim zgodnie z planem. W poradniku, jak i w codziennej pracy dużą uwagę skupiamy na poprawnym zabezpieczeniu i spakowaniu całego mienia, oraz wyposażenia domu, czy też firmy. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRZEPROWADZKI?

Nadeszła ta długo wyczekiwana chwila - przeprowadzka!

Zanim jednak usiądziemy wygodnie w kanapie w naszym nowym, już urządzonym domu, musimy przejść przez cały proces przeprowadzki, który dla niektórych jest przyjemnością, zaś u innych budzi pewne obawy.

Na początku musimy określić skalę naszej przeprowadzki. Jeśli potrzebujemy przewieźć biurko, trochę rzeczy i do tego dysponujemy pakownym samochodem to raczej jesteśmy w stanie zrobić to sami, lub z pomocą znajomego. Jeśli w grę wchodzi większa ilość mebli, mamy w domu dużo rzeczy, albo najzwyczajniej nie czujemy się na siłach warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy taka jak nasza. ;)

Posegregujmy wszystko co zabieramy. Pomoże nam przy tym zrobienie listy rzeczy, które mamy do zabrania. Podzielmy sobie na niej wszystkie rzeczy na poszczególne grupy, jak: ubrania, książki, naczynia, garnki, dokumenty itd. Tak podzielone pakujmy później do kartonów, pamiętając jednak, żeby maksymalna waga pojedynczego pudła była w granicach 20-30kg. Dobra organizacja na początku, ułatwi nam późniejsze urządzenie nowego mieszkania.

Żadna przeprowadzka nie obejdzie się bez pakowania. Dlatego warto uzbroić się w zapas kartonów, worków, pojemników, rolek taśmy i folii. W osobnym artykule przygotowaliśmy listę rzeczy, które zapewne przydadzą się w procesie pakowania. Warto go zacząć dużo wcześniej, przed planowanym dniem przeprowadzki. Rzeczy, których nie używamy, mogą zostać spakowane nawet kilka tygodni wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie pracy w późniejszym, gorącym okresie przeprowadzki. Korzystając z usług firmy przeprowadzkowej możemy zlecić pakowanie i późniejsze rozpakowanie naszych rzeczy.

Nie pakujmy jednak wszystkiego.
Przeprowadzka to idealna okazja do zrobienia porządków w szafkach i szufladach, gdyż to właśnie tam zazwyczaj chowamy wszystkie „przydasie”. Gdy zalega nam wiele niepotrzebnych rzeczy, możemy przyjąć zasadę, że jeśli czegoś nie używaliśmy przez rok, to się tego pozbywamy. Część rzeczy możemy oddać, część sprzedać, a pozostałe takie jak ubrania, buty, książki oddać potrzebującym. Gdy wyrzucamy stare dokumenty, pamiętajmy o usunięciu z nich wszystkich danych.

Umówmy się z wyprzedzeniem z firmą przeprowadzkową. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zaplanować cały proces przeprowadzki. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną, ale także doświadczeniem i profesjonalizmem firmy. Zapewni nam to spokój i bezpieczeństwo dla naszego mienia.

Zróbmy listę rzeczy pierwszej potrzeby. Pierwsza noc w nowym domu, po przeprowadzce, lub w jej trakcie jest spędzona zazwyczaj w otoczeniu stosów kartonów i pudełek. Znalezienie ładowarki do telefonu, lub szczoteczki do zębów może okazać się niezłym wyzwaniem. Dlatego na samym początku pakowania warto przygotować i oznaczyć jeden karton na rzeczy, które będą nam na pewno potrzebne w pierwszej dobie.

Przenieśmy usługi: telewizję, internet, telefon…
Wszystkie usługi z których dotychczas korzystamy, chcemy zapewne mieć w nowym miejscu. Może się okazać, że będziemy musieli zmienić usługodawcę, wtedy trzeba pamiętać o zazwyczaj 30-dniowym okresie wypowiedzenia umowy. Warto sprawdzić to wcześniej.

CO JEST POTRZEBNE DO PRZEPROWADZKI?

Przygotowaliśmy listę rzeczy, które pomogą nam sprawniej i bezpieczniej dokonać przeprowadzki. Kluczowym elementem jest właściwe zabezpieczenie i przygotowanie całego mienia, oraz wyposażenia i mebli. Wszystko czego potrzebujemy znajdziemy w każdym większym sklepie budowlanym, a jeśli zastanawiamy się nad ilością taśmy, kartonów itp. warto wziąć pod uwagę zakup większej ilości i późniejszy zwrot niewykorzystanych rzeczy. Nie ma przecież nic gorszego jak zostać w kilkoma niespakowanymi szklankami, bo zabrakło nam kartonów, lub folii.

Co przyda się do pakowania?
  • Plastikowe worki na śmieci - grube, czarne, 120-240l
  • Kartony - grube, kilka rozmiarów, najlepiej z wyciętymi uchwytami
  • Folia bąbelkowa - do zabezpieczania i „pstrykania”
  • Stretch - do zabezpieczania
  • Taśma pakowa - do zabezpieczania drzwiczek, szuflad, zamykania kartonów
  • Pokrowce na ubrania - gdy musimy przewieźć ubrania bez ich składania
  • Narzędzia (przydatne, jeśli planujemy rozkręcać meble) - klucz imbusowy 4mm, śrubokręt gwiazdowy i płaski, kombinerki
Co przyda się do przenoszenia?
  • Wózek transportowy - do przenoszenia ciężkiego sprzętu, dużej ilości kartonów, worków
  • Pasy transportowe, gumy - do zabezpieczenia przy transporcie, w samochodzie
  • stare koce - do zabezpieczenia mebli

PRZEPROWADZKA - Pakowanie

Gdy jesteśmy już świetnie przygotowani do przeprowadzki, możemy zacząć pakowanie.

Zacznijmy od pakowania kartonów. Tutaj podstawową zasadą, która pozwoli nam bezpiecznie przenieść nasze rzeczy jest dobre rozłożenie ciężkich przedmiotów. Nie należy ich wkładać do jednego, dużego kartonu, gdyż będzie on bardziej narażony na uszkodzenia i trudniejszy do transportu. Przedmioty o dużej wadze starajmy się pakować zatem osobno. Do kartonów warto również włożyć szkło. Nasza firma dysponuje specjalnymi kartonami z przegródkami, które sprawiają, że każda szklanka, czy kubek jest oddzielona od pozostałych warstwą kartonu. Jeżeli szkło i przedmioty kruche i delikatne pakujemy we własnym zakresie, musimy każdy przedmiot zapakować osobno. Domowym i sprawdzonym sposobem są stare gazety i cały niepotrzebny nam papier, którym owijamy kieliszki, talerze itp. Jeśli podczas przygotowań zaopatrzyliśmy się w folię bąbelkową, to ona bardzo nam się tutaj przyda. Poza pakowaniem małych szklanych przedmiotów, folią możemy zabezpieczyć również wazony i inne elementy delikatnej zastawy. Bardzo ważne jest wypełnienie wszystkich wolnych przestrzeni w kartonach. Pudła z delikatnymi rzeczami warto dodatkowo oznaczyć.

Ubrania możemy spakować na kilka sposobów, ale który z nich wybierzemy zależy od ich rodzaju i objętości. Rzeczy takie jak kurtki puchowe, kołdry najlepiej pakować do dużych, odpowiednio wytrzymałych worków, które po wypchnięciu z nich powietrza zajmą najmniej miejsca. Dodatkowo zabezpieczmy je taśmą, żeby nie otworzyły się podczas przenoszenia. Część garderoby, którą mamy ułożoną na półkach możemy umieścić w kartonach pamiętając o tym, że ubrania w dużym kartonie też potrafią sporo ważyć. Trochę większy problem może być z przewiezieniem ubrań, które powinny pozostać w pozycji wiszącej, czyli garnitury, garsonki, sukienki itp.. Nasza firma w takich sytuacjach stosuje specjalne szafy transportowe, dzięki którym wszystkie rzeczy w kartonie są zawieszone na drążku. Jeśli pakujemy się sami dobrze jest umieścić ubrania w specjalnych foliowych, lub materiałowych workach. Następnie możemy te ubrania transportować na płasko.

PRZEPROWADZKA - Transport mebli

Mamy już spakowane kartony, worki, pudełka i wszystko w co mogliśmy upchnąć nasze rzeczy. Widzimy przed sobą puste wieszaki w szafie i półki w komodzie. Musimy teraz podjąć decyzję, które z tych mebli będziemy chcieli przetransportować w całości, a które możemy rozłożyć na mniejsze elementy, oraz, czy robimy to sami, czy z pomocą firmy przeprowadzkowej. Z reguły większość mebli do samodzielnego montażu nadaje się również do samodzielnego demontażu, więc posiadając podstawowe narzędzia jesteśmy w stanie rozłożyć meble sami. Dzięki temu możemy ograniczyć przestrzeń, którą zajmą w samochodzie. Lekkie problemy mogą nam sprawić meble, których niektóre elementy są klejone. Tutaj musimy sami podjąć decyzję, czy zostawiamy je w całości, czy ryzykujemy uszkodzeniem mebla, podczas próby odklejenia od siebie elementów. Polecamy jednak zostawić je sklejone. Ważnym czynnikiem przy wybieraniu mebli do demontażu jest też ich jakość wykonania. Istnieje bowiem ryzyko, że niektóre słabsze meble po ponownym złożeniu mogą być niestabilne. Po demontażu pamiętajmy o ich właściwym zabezpieczeniu. Wykręćmy z nich wszystkie śruby, zawiasy i kołki, a następnie je zabezpieczmy przed zgubieniem. Postarajmy się poukładać półki według rozmiaru i tak podzielone paczki owińmy stretchem.
Meble mamy rozłożone i zostały nam teraz te, które musimy zabrać w całości. Są to zazwyczaj wszystkie meble, które zostały do nas przywiezione już zmontowane. Większość mebli robionych na zamówienie nie nadaje się do demontażu. Fotele, sofy, stoły, komody, szafki i duże ciężkie szafy - to wszystko musimy zabezpieczyć. Zacznijmy od mniejszych elementów wystroju naszego wnętrza, do zabezpieczenia których używa się zazwyczaj stretchu i folii bąbelkowej. Meble, które mają obicia musimy owinąć kilkukrotnie stretchem, co sprawi, że gruba warstwa folii zabezpieczy je przed zarysowaniami. Miejsca szczególnie wrażliwe, możemy zabezpieczyć dodatkowo warstwą folii bąbelkowej. Pamiętajmy tutaj również o zabezpieczeniu spodu mebla, poprzez owinięcie go folią. Jest to szczególnie ważne jeśli naszej przeprowadzce towarzyszy brzydka pogoda i mebel przy przenoszeniu będzie stawiany na mokrym podłożu. Przygotujmy do transportu szafy, komody i wszystko służące do przechowywania. Na początek wyjmijmy z środka wszystkie luźne półki, które mogą obijać się w trakcie transportu. Następnie wszystkie drzwiczki i szuflady zabezpieczmy przed otworzeniem poprzez zaklejenie ich taśmą. Przestrzeń w mniejszych szafkach możemy wykorzystać wkładając tam rzeczy lekkie a jednocześnie zajmujące dużo miejsca np. kołdrę, poduszki. Podczas przenoszenia, czy chociażby przesuwania unikajmy łapania za uchwyty w meblach. Oczywiście w większości przypadków są najlepszym miejscem za które możemy złapać, ale fabrycznie nie są przystosowane do takich obciążeń. Lepiej posłużyć się wózkiem transportowym, lub kółkami do przesuwania mebli. Pracownicy naszej firmy do transportu dużych gabarytów używają wózków i specjalnych uprzęży, które zapobiegają kontuzją i zapewniają bezpieczne przenoszenie mebli, także po schodach.

PRZEPROWADZKA - Zabezpieczenie sprzętu RTV / AGD

Rozdzielczość 4K w telewizorze nic nam nie da, jeśli po przeprowadzce będzie on ozdobiony długą rysą przez środek ekranu. Dlatego też, szczególną uwagę musimy zwrócić na zabezpieczenie naszego sprzętu elektronicznego. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy posiadamy oryginalne pudełka od naszego sprzętu. Część osób wyrzuca je od razu po opróżnieniu, a pozostali trzymają je na takie okazje. Jeśli należymy do tych drugich, to zadanie mamy proste, jeśli zaś do tej pierwszej części to musimy się tutaj trochę przyłożyć. Do zabezpieczenia większości sprzętu możemy posłużyć się folią bąbelkową i stretchem. Największym zagrożeniem podczas przeprowadzki dla wszelkich urządzeń są wstrząsy i zbyt duże obciążenie. Mniejsze z nich owińmy folią bąbelkową a następnie umieśćmy w kartonach. Jeśli dysponujemy odpowiednio dużymi pudełkami, to samo zróbmy ze sprzętem takim jak kino domowe, czy drukarka, pamiętając o ich unieruchomieniu w środku, poprzez wypchanie wolnej przestrzeni. Większy sprzęt taki jak monitor, czy telewizor na który ciężko nam będzie znaleźć odpowiedni karton zabezpieczmy na początku stretchem. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu podstawy telewizora, jeśli taką posiada. W przypadku, gdy telewizor został zdjęty ze ściany i nie dysponujemy nóżkami, musimy transportować go w pozycji leżącej. W większości telewizorów zalecane jest położenie go na ekranie, także warto dodatkowo od strony ekranu umieścić arkusze kartonu wycięte na przykład z pudełka. Całość na koniec owińmy folią bąbelkową i jedną warstwą stretchu.

ZadzwońPolub nas